Min mors självbiografi är en av den karibisk-amerikanska författaren Jamaica Kincaids mest lästa och älskade böcker. Vi ger nu ut den i en nyutgåva med introduktion av Kristina Sandberg. I romanen berättar Xuela Claudette Richardson om sitt liv på den karibiska ön Dominica. Xuela blir redan som nyfödd utlämnad till sig själv – modern dör i barnsäng och fadern lämnar bort henne till sin tvätterska. Det är en sprakande vacker men samtidigt omskakande roman om ett liv präglat av avsaknad av kärlek och sammanhang.
I en första recension skriver Monika Thunbäck-Hanson i G-P (6/7) att Kincaid “återigen gör stor litteratur av egen kunskap”: “Det är inte så ofta en grym verklighet i fiktiv förklädnad drabbar så nära och hårt som Min mors självbiografi.”
Om du går med i Tranans vänner får du direkt ett mejl med en rabattkod som ger dig 10 % rabatt på din första beställning. (Rabatten går inte att kombinera med andra erbjudanden.) Du kommer därefter att få löpande information och erbjudande från oss. Inget köptvång, ingen bindningstid. Läs mer här.
Comments are closed.