Tisdagen 6/5 firar vi utgivningen av Chinua Achebes “Inte längre hemma”
Ikväll, tisdagen den 6 maj, bjuder vi in till öppet hus i vår lokal på Wollmar Yxkullsgatan 5B i Stockholm för att fira utgivningen av Chinua Achebes roman Inte längre hemma. Det blir samkväm, lite vin, och ett samtal med Stefan Helgesson i vårt skyltfönster. Stefan har skrivit förordet till vår utgåva och är en av Sveriges ledande experter på afrikansk litteratur. Alla är välkomna från kl. 17, samtalet börjar vid halv 7-tiden.
Inte längre hemma är en roman om korruption, kolonialism och förbjuden kärlek, stilfullt förlagd till 1950-talets Lagos. Romanen gavs ut första gången 1960, samma år som Nigeria blev självständigt från Storbritannien, men har aldrig tidigare översatts till svenska. Det är en fristående fortsättning på Chinua Achebes klassiska roman Allt går sönder.
Om du går med i Tranans vänner får du direkt ett mejl med en rabattkod som ger dig 10 % rabatt på din första beställning. (Rabatten går inte att kombinera med andra erbjudanden.) Du kommer därefter att få löpande information och erbjudande från oss. Inget köptvång, ingen bindningstid. Läs mer här.
Comments are closed.